Úvod – stará řemesla

kkr02Stará, skoro zapomenutá řemesla nás i dnes velmi lákají. Mají v sobě totiž něco, jako kouzlo. Pojí nás s kořeny a tisíciletími práce našich předků, kteří tato řemesla ovládali, pojí nás s tradicí a pojí nás i velmi hluboce se silami, o nichž možná nemáme tušení, ale žijí v nás. Tkaní a předení jsou činnosti spjaté se světem prastarých mystérií. Ne náhodou má mnoho národů své „přadleny osudu“, bohyně a bohy s těmito činnostmi spjaté.

Zažít, jak se z chomáčku vláken spřede nit, jak vzniká na tkalcovském stavu látka, jak vzniká plstěné dílo, když před chvílí byl v košíku jen česanec vlny. To vše je tak obyčejné, spojené  s přírodou a přitom tak magické.

Za mnoho let exhibicí s plstěním z vlny, kolovrátkem a tkalcovskými stavy, jsem viděla tolik rozzářených dětských očí, když si každé dítě odnášelo svoje malé přadénko, jehož vlnu předtím pomáhalo načesat. Viděla jsem ale i mnoho fascinovaných mužů, tatínků a dědečků, kteří vydrželi dlouhé minuty zírat do točícího se kolovratu či pod ruce tkalce a ptali se po principu tohoto úkazu. Ženy a maminky, kterým bylo sice jedno, jak zařízení fungují, ale chtěly sdílet zážitek a atmosféru a mnohem častěji si potřebovaly přírodní materiál osahat, přivonět si. Každý si odnesl nějaký osobní nepojmenovatelný prožitek, dotek.

Nechte se dotknout i Vy!

… jste srdečně zváni…

Dita Š.H.