Povídání o plstění

Dalo by se vyprávět o malém zázraku, kdy z česanců ovčí vlny vznikne materiál, který má vlastnosti, jež naši předci dokázali náležitě ocenit, je to plsť. Něco málo o plstění jako takovém…

animals-738834_1280

Vlně se díky plstění dá „vdechnout“ tvar.

vlna_prodej

Existují dva základní způsoby jak to udělat – mokrá cesta a suchá cesta.

error-kuli-2

Prastará technika je o vlně z ovečky a o vodě, a pak následovné trpělivé práci. Časem na pomoc k této technice přispěchalo ještě mýdlo.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

PICT0221

Pokud bychom se na tento proces podívali hodně zblízka, viděli bychom na ovčím vlasu šupinkatou strukturu. Voda, mýdlo a následná manipulace umožní těmto šupinkám, potažmo celým vláknům, aby se do sebe pořádně a s trochou nadsázky můžeme říci „vášnivě“ zakously. Tento proces je jako věrná osudová láska,  je totiž nevratný. Čím déle plstíme, tím jsou do sebe vlákna více zapletena.  Této propletenině pak říkáme plsť, nebo také filc. Modernější technika plstění, při které se do sebe vlákna „zakusují“ mechanicky, nám umožňuje speciálně zabroušená jehla. Při každém vpichu se díky zářezům jehly vlákna vzájemně proplétají. Tímto způsobem můžeme plstit i z materiálů, které mokrou cestou zaplstit nelze.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Existuje bezpočet způsobů a možností, jak plsť využít a co z ní lze vše vyrobit, od celého obydlí přes „drobnosti“ typu koberce, od oblečení až po šperky, moderní doplňky, obuv, hračky, dekorace… a našlo by se ještě mnoho dalšího. Díky za tento úžasný materiál!

PICT1321

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA